Lakáselválasztó falak hangszigetelése kompromisszumokkal (Budapest, 2023. április)
Ügyfelünk megvásárolt egy nagy méretű polgári lakást a Keleti pályaudvar közelében. Három garzont alakított ki belőle, melyeket rövid távra szándékozik kiadni. A kivitelezője a válaszfalakat két-két réteg gipszkartonnal, közöttük rossz minőségű ásványgyapottal építette meg, így a lakásokat egymástól elválasztó falak sajnos nem váltották be a hozzájuk fűzött reményt: gyakorlatilag mindent hallani a hálószobák között.
Megbízónk azzal keresett meg bennünket, hogy tervezzük meg az utólagos hangszigetelést, de a lehető legkevesebbet vegyük el az amúgy is kis helyiségek alapterületéből.
A középső lakás két átellenes falának szigetelését javasoltuk, azért is, mert a többi fal már le volt tapétázva, ám kénytelenek voltunk kompromisszumot kötni, mert a falaktól az ablakok zsanérja csupán pár centire helyezkedik el, így két réteg direkt rögzítésű 10 mm vastag PhoneStar Csendlapot ajánlottunk, gipszkarton fedéssel.
Az álmennyezetet a szigetelt falak mentén háromcentis csíkban meg kellett bontani, hogy a Csendlapokat az eredeti mennyezetig fel lehessen vinni. A gipszkarton borítás fölött maradt keskeny rést ezután speciális PhoneStar ragasztóval töltöttük ki.
Két-két lakás között a légkondicionálót is közös nyílásba szerelik majd be, ez is jelentős zajforrás lenne a későbbiekben, ezért a nyílásokat is PhoneStar Csendlappal fogják lezárni, a vezetékeket pedig a lehető legvékonyabb lyukon kivezetni.
Gyenge pont lehet még áthallás szempontjából a lakások közötti, mindössze nagyjából 40 dB-es hangcsillapítással rendelkező ajtó, ennek jobb minőségűre cserélését javasoltuk a tulajdonosnak.